środa, 2 listopada 2011

GEOTERMALNA POMPA CIEPŁA

GEOTERMALNA POMPA CIEPŁA

Autorem artykułu jest MSV



Geotermalne pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania budynków oraz  przygotowania ciepłej wody użytkowej cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem Inwestorów. Mają na to wpływ przede wszystkim niskie koszty ogrzewania pompą ciepła, a także bezpieczeństwo i komfort użytkowania pompy ciepła.

Energia geotermalna (energia geotermiczna) jest jedną z rodzajów odnawialnych źródeł energii. Polega na wykorzystywaniu cieplnej energii wnętrza Ziemi zgromadzonej w gruntach, skałach i płynach wypełniających pory i szczeliny skalne, szczególnie w obszarach działalności wulkanicznej i sejsmicznej. Nośnikiem energii jest woda i para wodna. Woda opadowa wnika w głąb ziemi, gdzie w kontakcie z młodymi intruzjami lub aktywnymi ogniskami magmy, podgrzewa się do znacznych temperatur. W wyniku tego wędruje do powierzchni ziemi jako gorąca woda lub para wodna.

Energię geotermalną możemy podzielić na dwa rodzaje:

geotermię wysokotemperaturową (geotermię wysokiej entalpii, GWE) – umożliwia bezpośrednie wykorzystanie ciepła ziemi, którego nośnikiem są substancje wypełniające puste przestrzenie skalne o względnie wysokich wartościach temperatur.

●geotermię niskotemperaturową (geotermię niskiej entalpii, GNE) – umożliwia pośrednie wykorzystanie ciepła ziemi, wymaga stosowania urządzeń takich jak geotermalne (gruntowe) pompy ciepła (GPC), które podnoszą energię na wyższy poziom termodynamiczny. Ciepło ośrodka skalnego stanowi dla pompy tzw. dolne źródło ciepła.

Zasada działania pompy ciepła

Sprężarkowe pompy ciepła realizują obieg termodynamiczny. Ciepło pobierane jest przez roboczy czynnik termodynamiczny, którym jest specjalnego płyn wypełniający instalację. Płyn w parowniku, pobiera ciepło z gruntu lub wody (tzw. dolne źródło ciepła) zamieniając się w gaz. Ogrzany gaz trafia do sprężarki, gdzie ulega kompresji, a temperatura jego znacznie wzrasta. Podgrzany czynnik trafia do skraplacza, ulegając ochłodzeniu, a swoje ciepło oddaje do górnego źródła, czyli do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Następnie ochłodzony płyn przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie następuje redukcja wysokiego ciśnienia i powrót do parownika.

Zastosowanie energii geotermalnej

Niskotemperaturowe zasoby geotermalne używane są do bezpośredniego ogrzewania budynków, ciepłej wody użytkowej, wody w basenie, szklarni czy fabryk. Natomiast wysokotemperaturowe zasoby geotermalne wykorzystywane są w specjalnych instalacjach do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. W Polsce zasoby geotermalne wykorzystuje się również do celów leczniczych.

---

Więcej informacji o ogrzewaniu geotermalnym przy zastosowaniu pompy ciepła


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl










zarabiaj pieniądze

Dodatkowe zarobki w transporcie

Dodatkowe zarobki w transporcie

Autorem artykułu jest Krzysztof Chudaszek



Dodatkowe zarobki kuszą wszystkich. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z konsekwencji nielegalnego importu, a ogromne zyski takiego procederu zachęcają do ryzyka.

Chociaż Polska i inne kraje nadbałtyckie znajdują się w Unii, to granice i kontrole celne obowiązują nadal. Niestety wielu właścicieli firm jak i kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, lub skuszeni dodatkowym zyskiem organizują przemyt (najczęściej papierosów) zza naszej wschodniej granicy. Kontrole przeprowadzane przez lotne brygady policji, kontroli skarbowej i urzędu celnego zbierają obfite żniwo na trasie od Suwałk w kierunku Warszawy i Białegostoku. Kontrolują ciężarówki, które niejednokrotnie zamiast deklarowanego towaru załadowane są po brzegi kartonami papierosów. W ostatnim czasie funkcjonariusze organów celnych zatrzymali dwie ciężarówki na krajowej drodze nr 8 w okolicach Białegostoku, które załadowane były papierosami bez polskich znaków akcyzowych o łącznej wartości 11 milionów złotych. Jednocześnie pojawia się pytanie co dzieje się z towarem rzeczywiście zadeklarowanym do przewozu. Na to pytanie nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, może poza samymi zainteresowanymi i ich mocodawcami. Obecnie trwa postępowanie w sprawie przemytu, kierowcy zostali zatrzymani, a ciężarówki z naczepami zarekwirowane. Kierowcy, którzy w ten sposób próbują dorobić do pensji nie zdają sobie chyba sprawy, że ich poczynania narażają firmę w której pracują jak i właściciela na ogromne straty, lub wręcz bankructwo. Wszystkie kary nałożone przez organy podatkowe będzie musiał pokryć właściciel firmy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl



zarabiaj pieniądze






wtorek, 1 listopada 2011


Drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne.

Autorem artykułu jest Sebastian Nowicki



Po okresie komunizmu i otwarciu granic, na Polskę otworzyły się rynki z całegi świata, w tym możliwość sprowadzania drewna z najdalszych zakątków świata.

Ostatnimi czasy drewno jako element wykończenia  zrobiło się bardzo popularne w naszym kraju. Dostępność różnorakich gatunków, w tym drewna egzotycznego spowodowało modę na ten naturalny surowiec.

Gatunki egzotyczne takie jak massaranduba czy bangkirai to odmiany z Ameryki Południowej i Azji. Charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz larwy i grzyby.  Stosuje się je dlatego głównie na zewnątrz domów, na elewacje drewniane oraz deski tarasowe.

Kolejnym artykułem drewnianym do ogólnego stosowania to szalówka drewniana. Występuje ona w różnych profilach, szerokościach i grubościach. Kilkanaście lat temu była dostępna tylko  w sosnie i świerku, lecz od paru lat dostępna jest również w gatunkach takich jak tatajuba, lapacho czy merbau.

Elewacje domów to kolejny temat na czasie. Są coraz częściej montowane nawet w domach wielopiętrowych budowanych przez współczesnych developerów. Wykorzystują oni takie gatunki jak merbau czy iroko. Takie elementy bardzo uatrakcyjniają wizualnie domy.

Drewno to bardzo powszechny materiał, naturalny i przyjazny człowiekowi. Stosuje się go coraz częściej do budowy domów, już nie tylko letniskowych ale również domów mieszkalnych w dużych miastach. Domy szkieletowe i domy z bala zdobywają coraz większą rzeszę klientów, zarówno u nas jak i naszych zachodnich sąsiadów. Domy z drewna stwarzają w jego wnętrzu niepowtarzalny mikroklimat. Są ciepłe i energooszczędne co potwierdza fakt istnienia takich domów w srogiej i zimnej Skandynawii.

---

Energia odnawialna dziś

Autorem artykułu jest mat sat



Energia odnawialna to przyszłość naszej planety a co za tym idzie naszej cywilizacji. Nikt chyba nie jest wstanie sobie wyobrazić postępu cywilizacyjnego, który się dokonał bez „surowca” jakim jest energia.

Na dzień dzisiejszy w bilansie energetycznym naszej planety dominują jeszcze tradycyjne metody wytwarzania energii elektrycznej bazujące w głównej mierze na paliwach kopalnych (węgiel, gaz i ropa naftowa) oraz energii pochodzącej z reakcji pękania wiązań atomowych. Wszystkie te źródła energii uważane są powszechnie za nieodnawialne a ich zapasy w pewnym momencie zostaną wyczerpane – co może nastąpić w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Sytuacja taka jest nieunikniona z uwagi na fakt iż zapotrzebowanie na energię stopniowo i nieustannie się zwiększa.

Nie jest to jednak powód do wszczynania ogólnoświatowego lamentu gdyż taki scenariusz został przewidziany już wiele lat temu. Aby zaradzić potencjalnemu kryzysowi energetycznemu wywołanemu zmniejszającymi się zapasami paliw kopalnych, na całym świecie zaczęto opracowywać i rozwijać technologie umożliwiające pozyskiwanie energii odnawialnej pochodzącej z procesów i zjawisk występujących w naturze. W ten sposób narodziła się:

-energetyka wiatrowa w której za generowanie energii odpowiedzialne są turbiny wiatrowe wykorzystujące zjawisko ruchu mas powietrza,

-energetyka słoneczna, gdzie do produkcji energii wykorzystywana jest energia z promieniowania słonecznego,

-bio-energetyka – uwalniająca energię ze spalania biomasy oraz biogazów,

-energetyka geotermalna wykorzystująca ciepło z wnętrza Ziemi do produkcji energii elektrycznej,

-hydroenergetyka która wykorzystuje moc spadającej, spiętrzonej wody.

Otrzymywana w ten sposób energia jest zdecydowanie bardziej ekologiczna a jej źródła nie ulegają wyczerpaniu – gdyż stale się odnawiają. Na chwile obecną te sposoby pozyskiwania energii przegrywają z tradycyjnymi technologiami z uwagi na koszta, które w przypadku pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są wciąż bardzo wysokie. Zapewne zmieni się wraz z rozwojem technologicznym oraz w przypadku kiedy paliwa kopalne zaczną znacząco drożeć.

---

Autor bloga poświęconemu zagadnieniom dotyczącym energii odnawialnej.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl